ⓘ Frīda Kalo

                                     

ⓘ Frīda Kalo

Magdalēna Karmena Frīda Kalo i Kalderona bija meksikāņu gleznotāja. Gleznojusi jauktā reālisma un simbolisma stilā, ietekmējoties no Meksikas indiāņu mākslas. Tiek pieskaitīta arī pie sirreālistiem, kaut arī pati Frīda Kalo to noliedza. Komunistu atbalstītāja. Viena no feminisma ikonām.

                                     

1. Biogrāfija

Frīda Kalo ir dzimusi 1907. gada 6. jūlijā Mehiko pilsētas Kojoakanas rajonā. Frīda pati apgalvoja, ka ir dzimusi 1910. gadā, Meksikas revolūcijas sākumā, jo nevēlējās sevi saistīti ar periodu pirms šīs revolūcijas. Viņa bija viena no četrām ungāru - ebreju izcelsmes Gilijermo Kalo un spāņu - Meksikas indiāņu jauktenes Matildes Kalderonas meitām.

Sešu gadu vecumā pārcieta poliomielītu, tāpēc kliboja ar vienu kāju. Sākotnēji Frīda Kalo nebija plānojusi kļūt par mākslinieci. 1925. gadā, astoņpadsmit gadu vecumā, cieta autokatastrofā un guva nopietnus miesas bojājumus. Viņa vairāk nekā gadu pavadīja uz gultas, atgūstoties no mugurkaula, atslēgas kaula un ribu lūzumiem. Atlikušās dzīves laikā Kalo pārcieta vairāk nekā trīsdesmit operācijas. Atrodoties slimnīcā, sāka nodarboties ar glezniecību. Frīda Kalo gleznoja galvenokārt pašportretus un kluso dabu. Visu atlikušo mūžu cieta no periodiskām sāpēm.

1929. gadā, 22 gadu vecumā, Frīda Kalo apprecējās ar monumentālistu un kubistu Djego Rivjeru, kas bija 20 gadus vecāks par viņu. Viņu īpatnējās mīlestības - naida attiecības turpinājās 25 gadus, vairākas reizes šķiroties un atkal dzīvojot kopā. Neskatoties uz fiziskajiem defektiem, Frīda Kalo, tāpat kā Djego Rivjera, bija aktīva un nepastāvīga seksuālajā dzīvē, kā arī atklāta biseksuāle. Veselības problēmu dēļ viņai nevarēja būt bērni. Frīda Kalo ir teikusi: "es savā dzīvē esmu pārdzīvojusi divas smagas nelaimes. viena no tām bija avārija, bet otra - Djego". Pēc avārijas viņa tika fiziski traumēta, bet Rivjera traumēja emocionāli.

Dzīves laikā Frīda Kalo uzzīmēja vairāk nekā 200 gleznas, zīmējumus un skices, kas lielākoties ir saistīti ar viņas dzīves pieredzi, fiziskām un emocionālām sāpēm un nepastāvīgajām attiecībām ar Djego. No šiem darbiem 55 ir viņas pašportreti. Kad viņai jautāja, kāpēc zīmē tik daudz pašportretus, Kalo atbildēja: "tāpēc ka es esmu tik bieži viena. tāpēc ka es esmu subjekts, ko vislabāk zinu".

1937. gadā Frīda Kalo uzņēma no PSRS izraidīto Ļevu Trocki.

1953. gadā Mehiko tika izveidota pirmā viņas personālizstāde, kas arī palika vienīgā viņas dzīves laikā.

1954. gadā Frīda Kalo mira no plaušu karsoņa.