ⓘ Ēriks Emanuēls Šmits

                                     

ⓘ Ēriks Emanuēls Šmits

Ēriks Emanuēls Šmits ir Beļģijas rakstnieks, dramaturgs un scenārists. Šmits raksta franču valodā.

Šmita darbi izdoti daudzās valstīs, tie ir tulkoti 43 valodās. Viņa lugas iestudētas vairāk nekā 50 valstīs.

                                     

1. Biogrāfija

Ēriks Emanuēls Šmits dzimis nelielā pilsētā Sainte-Foy-lès-Lyon netālu no Lionas, Francijā. Viņa vecāki bija no Elzasas, strādāja par sporta skolotājiem. Bērnībā Šmits sāka mācīties klavierspēli un vēlējās kļūt par komponistu. Bet skolotāji bija pamanījuši viņa talantu uz rakstīšanu un mudināja viņu ar to nodarboties. Šmits uzrakstīja savu pirmo darbu 11 gadu vecumā, tomēr neturpināja nopietni rakstīt.

Spēcīgu iespaidu bērnībā uz Šmitu atstāja teātris, kad māte viņu bija aizvedusi uz izrādi Sirano de Beržeraks Cyrano de Bergerac ar Žanu Marē galvenajā lomā. Sešpadsmit gadu vecumā Šmits sāka rakstīt ludziņas skolas skatuvei. Vēlāk viņš pabeidza vidusskolu Lycée du Parc Lionā, pēc tam augstskolu École Normale Supérieure Parīzē. 1987. gadā ieguva doktora grādu filozofijā par disertāciju "Didro un metafizika". Šmits vairākus gadus strādāja par pasniedzēju augstskolās.

Kopš 2002. gada Šmits dzīvo Briselē. 2008. gadā viņš ieguva Beļģijas pilsonību.

                                     

2. Karjera

1989. gadā, atrodoties kādā ceļojumā pa Sahāru, Šmitu pārņēma ticība, viņam radās mistiska sajūta, ka "viss ir pamatots" tout est justifié. Un viņš, paklausot savai iekšējai balsij, nolēma mainīt savu dzīvi un nopietni pievērsties rakstniecībai.

Karjeras sākumā Šmits darbojās dramaturģijas jomā. Pirmo lugu "Nakts Valonijā" la Nuit de Valognes viņš uzrakstīja 1991. gadā. Ar savu otro lugu Le Visiteur 1993 viņš jau kļuva pazīstams un saņēma divas Nuit des Molières balvas kā labākais autors.

Turpmākos gados sarakstīti darbi, no kuriem pazīstamākās ir lugas Golden Joe 1995, Variations Énigmatiques 1996, "Izvirtulis" Le Libertin, 1997, Frédérick ou Le Boulevard du Crime 1998, Hôtel des deux mondes 1999, noveles "Milarepa" 1997, "Ibrāhīma kungs un Korāna ziedi" Monsieur Ibrahim et les fleurs du Coran, 2001, "Oskars un rozā dāma" Oscar et la dame rose, 2002, romāni "Pilāta evaņģēlijs" LÉvangile selon Pilate, 2000, "Kad es biju mākslas darbs" Lorsque jétais une oeuvre dart, 2002, "Uliss no Bagdādes" Ulysse from Bagdad, 2008, "Sieviete spogulī" La Femme au miroir, 2011.

2001. gadā Šmits saņēma Francijas Akadēmijas Lielo teātra balvu Grand Prix du théâtre de l’Académie Française, bet 2010. gadā Gonkūra prēmiju par stāstu krājumu "Koncerts eņģeļa piemiņai" Concerto à la mémoire dun ange.

                                     

3. Filmogrāfija nepilna

Šmits ir arī scenārists vairākām filmām un TV seriāliem. Pēc viņa darbu motīviem uzņemtas ne mazāk kā 30 filmas, tai skaitā:

  • "Oskars un rozā dāma" 2009 Šmits ir arī režisors
  • "Odete Tulemonde" 2006 Šmits ir arī režisors
  • "Izvirtulis" The Libertine, 2000
  • "Ibrāhīma kungs un Korāna ziedi" 2003 ar Omāru Šarifu galvenajā lomā