ⓘ Boļeslavs Beruts

                                     

ⓘ Boļeslavs Beruts

Boļeslavs Beruts pie Ļubļinas, Krievijas impērijā, miris 1956. gada 12. martā Maskavā, PSRS, apglabāts Varšavā) bija poļu komunistu līderis, Polijas galva pēc 2.pasaules kara, staļinists, PSRS marionete.

                                     

1. Biogrāfija

Dzimis zemnieku ģimenē. Vidējā izglītība. Strādājis par burtlici. No 1912.gada darbojies Polijas Sociālistiskajā partijā-Levicā Polska Partia Socjalistyczna - Lewica, bet no 1918.gada - Polijas Komunistiskajā partijā Komunistyczna Partia Polski.

Kad Staļins, sākot ar 1937.gadu, izrēķinājās ar Polijas Komunistisko partiju un visi poļu komunistu līderi tika nogalināti, Beruts izglābās, jo tajā laikā atradās Polijas cietumā. Pēc Polijas kampaņas, pēc nepārbaudītām ziņām, Beruts no 1939. līdz 1941. gadam darbojās PSRS okupētajos Polijas austrumu apgabalos kā NKVD izmeklētājs. 1943. gadā tika nosūtīts uz Varšavu, kur darbojās Polijas Strādnieku partijas CK. 1944. gadā kļuva par Ļubļinas valdības galvu.

Līdz pat Staļina nāvei ieņēma Polijas valsts augstākos amatus. 1956. gadā tūlīt pēc PSKP XX kongresa, kurā Ņikita Hruščevs teica runu ar Staļina noziegumu daļēju nosodījumu, Beruts Maskavā piedzīvoja infarktu un pēc pāris nedēļām mira.